| 2021 |

Kuljettajien sijoitukset 2022

Kilpailut

Pistesarja 25–18–15–12–10–8–6–4–2–1 ja yksi piste nopeimmasta kierroksesta, jos sijoitus on kymmenen joukossa. Kaikki kilpailut yhteispisteisiin.

Kilpailu12345678910111213Pist.
KuljettajaBRNKSAAUSEMROMIAESPMONAZECANGBRAUTFRAHUN
Max Verstappen19'1K1113117211258
Charles Leclerc12162K4K541K6178
Sergio Pérez18'4224212K2K45173
George Russell453453534K433158
Carlos Sainz23KK342K21K54156
Lewis Hamilton310413658433322146
Lando Norris15753K86915677776
Esteban Ocon767148712106K58958
Valtteri Bottas6K85769117K111420'46
Fernando Alonso9K17K1197795106841
Kevin Magnussen5914916'17KK17108K1622
Daniel Ricciardo14K61813121381113991519
Pierre GaslyK8912K1311514K15121216
Sebastian VettelK817'1110612917111016
Mick Schumacher11v13171514K14K86151412
Yuki Tsunoda8v15712101713K1416K1911
Guanyu Zhou10111115KK16K8K1416'135
Lance Stroll1213121010151416'10111310114
Alexander Albon1314'1011918K1213K1213173
 
Nicholas Latifi16K1616141615151612KK180
Nico Hülkenberg17120
K ja ' = keskeytys, – = ei osallistunut, v = vetäytyminen, paalupaikka, nopein kierros

Aika-ajot

Kilpailu12345678910111213Ka.
KuljettajaBRNKSAAUSEMROMIAESPMONAZECANGBRAUTFRAHUN
Max Verstappen242132431212102,85
Charles Leclerc121211111932132,92
Carlos Sainz339423243131924,46
Sergio Pérez4133453213453114,69
George Russell9661112465884616,62
Lewis Hamilton5155146687458477,23
Lando Norris13114581151114610548,23
Fernando Alonso8710911207102719769,46
Valtteri Bottas6812757121511122011810,31
Esteban Ocon11581620121013715610510,62
Daniel Ricciardo1814761491412914119911,23
Kevin Magnussen71016816813165177201312,00
Pierre Gasly1091117714176151114142012,69
Yuki Tsunoda1619131291311820131681613,38
Mick Schumacher12v1510151015206199171513,58
Guanyu Zhou151214201715201410913161214,38
Sebastian Vettel1713131699161818121814,45
Lance Stroll1913191510171819172012151416,00
Alexander Albon1416201818181617121615131716,15
Nico Hülkenberg171717,00
Nicholas Latifi2018181919191918181017181917,85

F1-ruutu / Kausi 2022