| 1982 | 1984 |

Kuljettajien sijoitukset 1983

Kilpailut

Pistesarja 9–6–4–3–2–1. Yhteispisteisiin 11 parasta tulosta.

Kilpailu123456789101112131415Pist.
KuljettajaBRAUSA-LFRASMRMONBELUSACANGBRGERAUTNEDITAEURRSA
Nelson Piquet1K2K244K213'3K11359
Alain Prost711123185141KK2K57
René Arnoux10373KKK1512129K49
Patrick Tambay5K4142K33KK24KK40
Keke RosbergHK54152411108K11K527
John WatsonK1K5xK369593KKH'22
Eddie CheeverK13'3KK3K2KK4K310622
Andrea de CesarisxK12KKKKK82KKK4215
Riccardo PatreseK10'K13'KKKKK3K9K7113
Niki Lauda32KKxKKK6H6KKK11'12
Jacques Laffite4467K65K126KKxxK11
Michele AlboretoK98KK141813KK6KKK10
Nigel Mansell1212K12'KK6K4K5K83L10
Derek Warwick8KKKK7KKKKK46549
Marc Surer65106K1111K177K810K84
Mauro BaldiKKK10'6K12107KK5KKK3
Danny Sullivan118KK512KH1412KKKK72
Elio de AngelisHKKKK9KKKKKK5KK2
Bruno GiacomelliKK13'Kx89KKKK1376K1
Johnny Cecotto14611Kx10KKx11xx121
 
Thierry BoutsenK771591314'K1190
Jean-Pierre JarierKK9KKKKK1087K9K100
Chico Serra9K870
Raul BoeselK7K9K1310KKKx10x15L0
Stefan JohanssonKK127K140
Manfred Winkelhock16KK11'KKK9KxKH'K8K0
Corrado FabiKxKKxKxKxx1011'KxK0
Piercarlo GhinzanixxxxxxKxKK11xKKK0
Roberto GuerreroLKKKxKLK16KK1213120
Kenny Achesonxxxxxx120
Jonathan Palmer130
Eliseo Salazar15Kxxxx0
Alan JonesK0
Jean-Louis Schlesserx0
Jacques Villeneuvex0
K ja ' = keskeytys, – = ei osallistunut, L = ei luokiteltu, H = hylkäys, x = karsiutuminen, paalupaikka, nopein kierros

Aika-ajot

Kilpailu123456789101112131415Ka.
KuljettajaBRAUSA-LFRASMRMONBELUSACANGBRGERAUTNEDITAEURRSA
Patrick Tambay31113423421122613,07
René Arnoux62412511122103543,27
Alain Prost28141113235545854,47
Nelson Piquet42062642364414424,80
Riccardo Patrese7113517615558661236,67
Eddie Cheever8152638767681177147,67
Andrea de CesarisH197873889311861498,57
Elio de Angelis13559191341141112381118,60
Derek Warwick56914102291210910712111310,60
Keke Rosberg13161159129131215231616611,13
Alan Jones1212,00
Nigel Mansell2213181514191418181735113713,13
Manfred Winkelhock252410716722782913999813,53
Mauro Baldi10218101312252611791210151713,73
Bruno Giacomelli1514131721161710121071314121613,80
Michele Alboreto117151311176171616181824261815,53
Stefan Johansson14131616171915,83
Niki Lauda9231218221518191518141913131216,00
Marc Surer2016211212105141920221420172216,27
Jacques Laffite184191681120132015241728291016,80
Thierry Boutsen1810151714192118182017,00
Jean-Pierre Jarier1210201992119162519202219222118,27
John Watson16221424232021202423171515101518,60
Roberto Guerrero1418222114112121242120212119,15
Danny Sullivan2192422202316222321232622201920,73
Chico Serra2326201521,00
Johnny Cecotto19171723252623272228282623,42
Raul Boesel17262525182623242225272427232323,67
Jonathan Palmer2525,00
Corrado Fabi24272326242427252828262525282525,67
Piercarlo Ghinzani27282828262724282626252723242626,20
Eliseo Salazar26252727252826,33
Jacques Villeneuve2727,00
Kenny Acheson2927292929272427,71
Jean-Louis Schlesser2929,00

Esikarsinnat

Kilpailu123456789101112131415Ka.
KuljettajaBRAUSA-LFRASMRMONBELUSACANGBRGERAUTNEDITAEURRSA
Bruno Giacomelli11,00
Eliseo Salazar22,00
Derek Warwick33,00
Johnny Cecotto44,00
Roberto Guerrero55,00

F1-ruutu / Kausi 1983