| 1981 | 1983 |

Kuljettajien sijoitukset 1982

Kilpailut

Pistesarja 9–6–4–3–2–1. Yhteispisteisiin 11 parasta tulosta.

Kilpailu12345678910111213141516Pist.
KuljettajaRSABRAUSA-LSMRBELMONUSA-ICANNEDGBRFRAGERAUTSUIITALVE
Keke Rosberg5H22K4K3K53218544
Didier Pironi186K1v2'39123v39
John Watson6261K139KKKK134239
Alain Prost11KKK7'LKK62K8'2K434
Niki Lauda4K1HKKK418v53KK30
René Arnoux3KKKKK10KKK12K16'1K28
Patrick Tambay83414v2v25
Michele Alboreto7443K10'KK7K64K75125
Elio de Angelis8K545K4K4KK16KK23
Riccardo PatreseKK3K1K215KKKK5KK21
Nelson PiquetKHK5Kx12KKKK4KK20
Eddie CheeverKKK3K210'xK16KKK6315
Derek Daly14KKK6'57'557KK9K68
Nigel MansellK37K4KKK9K87K7
Carlos Reutemann2K6
Gilles VilleneuveKKH2v6
Andrea de Cesaris13KKKK3'K6'KKKKK101095
Jacques LaffiteKKK9K6KKK14K3KKK5
Mario AndrettiK3K4
Jean-Pierre JarierK9K4KxKK14KKKxKKv3
Marc Surer798510K136K15K73
Bruno Giacomelli11KKKKKKK11795K12K102
Eliseo Salazar9KK5KKKK13xKKx149x2
Manfred Winkelhock105KHKKKx12x11KKKxL2
Mauro Baldix10xKxK869KK6x12112
Chico Serra17Kx6x11xKKx117x11x1
 
Brian HentonxxKKK89LK8107K11K80
Jochen Mass1288Kx711K10K0
Slim Borgudd167100
Raul Boesel15K98xKKKxxKxKx130
Roberto GuerreroxxKxxKKxKx8KKLv0
Derek WarwickKxxKKxKK1510KKKK0
Geoff LeesK120
Rupert KeeganxKKx120
Teo FabixxxLKxxKKxKKKx0
Riccardo PalettixxxKxxvK0
Jan LammersxxxKxx0
Tommy ByrnexKxxK0
Emilio de Villotaxxxxx0
Roberto Morenox0
K ja ' = keskeytys, – = ei osallistunut, L = ei luokiteltu, H = hylkäys, x = karsiutuminen, v = vetäytyminen, paalupaikka, nopein kierros

Aika-ajot

Kilpailu12345678910111213141516Ka.
KuljettajaRSABRAUSA-LSMRBELMONUSA-ICANNEDGBRFRAGERAUTSUIITALVE
Alain Prost51421413282231512,81
René Arnoux143121152161352623,44
Gilles Villeneuve3273v3,75
Didier Pironi6894v54144314,45
Keke Rosberg73836377110968766,07
Riccardo Patrese4918921481024623456,67
Patrick Tambay61355410386,75
Nelson Piquet2768132843364162127,00
Carlos Reutemann867,00
Mario Andretti14177,33
Niki Lauda13524121011559v10410138,07
Andrea de Cesaris1610176729911781159188,50
Bruno Giacomelli1916561536581481113981610,13
Michele Alboreto101312559161514915781211310,25
John Watson91211101017611121210181112911,33
Elio de Angelis15111611158101571313715172012,87
Derek Daly24202213812131210111997131413,80
Nigel Mansell18141771171423181226232116,23
Derek Warwick142881924131614141521161016,31
Eddie Cheever172613141691229241912221614416,47
Jacques Laffite11241517181319212016151413211116,53
Manfred Winkelhock201525121214527182718162520282219,00
Jean-Pierre Jarier26231091625221823181720281715v19,13
Marc Surer22191916172220262114191719,33
Brian Henton2930201120172026201723171918201920,38
Roberto Guerrero30291927261120271928211619181521,67
Eliseo Salazar1218261418202524252922222925252822,63
Slim Borgudd23212422,67
Jochen Mass2222212523182224252622,80
Teo Fabi3127271021281521291723222722,92
Riccardo Paletti282813232323,00
Mauro Baldi27193026212417162625232329242323,53
Raul Boesel211723242121223030242724292424,07
Geoff Lees252424,50
Rupert Keegan282422272525,20
Chico Serra252529232629192129252027262925,21
Jan Lammers28222926282726,67
Tommy Byrne272628302627,40
Emilio de Villota272827,50
Roberto Moreno3030,00

Esikarsinnat

Kilpailu12345678910111213141516Ka.
KuljettajaRSABRAUSA-LSMRBELMONUSA-ICANNEDGBRFRAGERAUTSUIITALVE
Jochen Mass232,50
Derek Warwick?5?313,00
Jean-Pierre Jarier???163,50
Raul Boesel???624,00
Teo Fabi???454,50
Riccardo Paletti5?555,00
Chico Serra745,50
Emilio de Villota6877,00

F1-ruutu / Kausi 1982