| 1978 | 1980 |

Kuljettajien sijoitukset 1979

Kilpailut

Pistesarja 9–6–4–3–2–1. Yhteispisteisiin neljä parasta tulosta seitsemästä ensimmäisestä kilpailusta ja neljä parasta tulosta kahdeksasta viimeisestä kilpailusta.

Kilpailu123456789101112131415Pist.
KuljettajaARGBRARSAUSA-LESPBELMONFRAGBRGERAUTNEDITACANUSA-I
Jody ScheckterK(6)22(4)117(5)4421(4)K51
Gilles Villeneuve12'51177K214'82K2(2)147
Alan Jones9KK3KKK(4)K11191K40
Jacques Laffite11KKK2K8K333KKK36
Clay Regazzoni10159KKK2(6)12(5)K33K29
Patrick Depailler42K51K(5')20
Carlos Reutemann23(5)K2(4)313'8KKK7KK20
René ArnouxKKK9KK32K6KKK217
John Watson38KKK6411459KK6615
Didier PironiK4KH'63KK1097K105314
Jean-Pierre JarierKK36511K53K6KK14
Mario Andretti5K443KKKKKKK510'K14
Jean-Pierre JabouilleK10KKK81KKKK14'KK9
Niki LaudaKK6KKKKKKKKK44
Nelson PiquetKK78KK7'KK12'K4KK8'3
Elio de Angelis712K7KKx161211KKKK43
Jacky IckxK6KK5KKK3
Jochen Mass871298K615K6K6Kxx3
Hans-Joachim StuckvKKH'148KxKKK11K52
Riccardo Patresev911K105K14KKKK13KK2
Emerson Fittipaldi61113K119KKKKKK8871
 
Héctor RebaqueKx14'KKK129Kx7xKx0
Patrick TambayKK10K13xx107'K10KKKK0
Geoff Lees70
Ricardo Zunino7K0
Derek Daly1113xKxxx8KK0
James HuntKK8KKKK0
Jan LammersK14KK1210x181110KKx9x0
Keke Rosberg9KKKKKxK0
Vittorio Brambilla12Kx0
Patrick Gaillardx13xKx0
Bruno GiacomelliK17KK0
Arturo MerzarioKxxKxxxxxxxxxx0
Marc SurerxxK0
Gianfranco Brancatellixxx0
Alex Ribeiroxx0
K ja ' = keskeytys, – = ei osallistunut, H = hylkäys, x = karsiutuminen, v = vetäytyminen, () = ei yhteispisteisiin, paalupaikka, nopein kierros

Aika-ajot

Kilpailu123456789101112131415Ka.
KuljettajaARGBRARSAUSA-LESPBELMONFRAGBRGERAUTNEDITACANUSA-I
Patrick Depailler22542232,86
Jacques Laffite11651158103877544,80
Gilles Villeneuve105313623139565235,07
Jody Scheckter562357151159539166,13
Jean-Pierre Jabouille127191720121341786,64
Alan Jones151319101349712224116,87
Niki Lauda231241161346674998,77
Nelson Piquet2022121273184347118429,13
René Arnoux2611101118192510112879,36
Carlos Reutemann3311281011138131713131169,47
Mario Andretti748645131291115171010179,87
Clay Regazzoni17172215148169466363510,07
Didier Pironi88717101271115810101261010,07
Jean-Pierre Jarier415971211610161616131111,23
James Hunt18101381591011,86
Ricardo Zunino19914,00
John Watson614141818191415712161219171314,27
Riccardo Patrese1316169161615191919131917141916,00
Geoff Lees1616,00
Keke Rosberg16141712823271216,13
Bruno Giacomelli1417181816,75
Jacky Ickx141714212011162417,13
Patrick Tambay9181719202522201815141414202217,80
Emerson Fittipaldi1191816192317182222192120152318,20
Jochen Mass1419201317228222018201821252618,87
Hans-Joachim Stuck252424212120122523181515121419,21
Elio de Angelis16201520222421241221222224232020,40
Vittorio Brambilla22182521,67
Jan Lammers21212114242123212120232325212721,73
Derek Daly2423252425272411241522,20
Héctor Rebaque192523232315232424252428222823,29
Marc Surer26262124,33
Patrick Gaillard252325242524,40
Arturo Merzario222626222626262626262627293026,00
Gianfranco Brancatelli272827,50
Alex Ribeiro282928,50

Esikarsinnat

Kilpailu123456789101112131415Ka.
KuljettajaARGBRARSAUSA-LESPBELMONFRAGBRGERAUTNEDITACANUSA-I
Hans-Joachim Stuck11,00
Jochen Mass22,00
Gianfranco Brancatelli33,00

F1-ruutu / Kausi 1979