| 1977 | 1979 |

Kuljettajien sijoitukset 1978

Kilpailut

Pistesarja 9–6–4–3–2–1. Yhteispisteisiin seitsemän parasta tulosta kahdeksasta ensimmäisestä kilpailusta ja seitsemän parasta tulosta kahdeksasta viimeisestä kilpailusta.

Kilpailu12345678910111213141516Pist.
KuljettajaARGBRARSAUSA-LMONBELESPSWEFRAGBRGERAUTNEDITAUSA-ICAN
Mario Andretti14721111K1K1K16K1064
Ronnie Peterson5K14K2232KK12K51
Carlos Reutemann71K183K10181KH'731348
Niki Lauda23KK2KK1K2KK31KK44
Patrick Depailler3K231KKKK4K2K11K534
John WatsonK83K4K5K437742KK25
Jody Scheckter10KKK3K4K6K2K12123224
Jacques Laffite16'955K5'37710358411K19
Gilles Villeneuve8KKKK410912K8367K117
Emerson Fittipaldi92K89KK6KK44585K17
Alan JonesK1147K108K5KKKK132911
Riccardo Patrese10K66KK28K9KKK411
James Hunt4KKKKK683KH'K10K7K8
Patrick Tambay6KK12'7K496KK95688
Didier Pironi1466K5612K10K5KKK1077
Clay Regazzoni155x10xK15'5KKxLxL14x4
Jean-Pierre JabouilleKK10L13KKKKKKK4123
Hans-Joachim Stuck17KxKKK11115KKKKKK2
Vittorio Brambilla18x12Kx13'7K179K6H'K1
Derek DalyxxxxKH'K10861
Héctor RebaquexK10xxxK12xK6K11xKx1
 
Brett Lunger13K11xx7xxK8x8KK130
Bruno Giacomelli8K7K140
Jochen Mass117KKx1191313LKxx0
Jean-Pierre Jarier12v811xx15'K0
René Arnouxxx914x9K9K0
Rolf Stommelen99KK141415xHxxx16x0
Nelson PiquetKKK9110
Keke RosbergKxxxx1516K10LKxKL0
Rupert KeeganKKKKx11xKxxxv0
Jacky IckxK12Kx0
Bobby Rahal12K0
Danny OngaisKKxx0
Lamberto LeoniKKxx0
Arturo MerzarioKxKKxxxLxKxxKKKx0
Eddie CheeverxxK0
Harald ErtlKKxx0
             x  
Michael BleekemolenxxKx0
Divina Galicaxx0
Alberto Colomboxxx0
Emilio de Villotax0
Geoff Leesx0
Tony Trimmerx0
Hans Binderx0
Carlo Franchix0
Beppe Gabbianixx0
K ja ' = keskeytys, – = ei osallistunut, L = ei luokiteltu, H = hylkäys, x = karsiutuminen, v = vetäytyminen, paalupaikka, nopein kierros

Aika-ajot

Kilpailu12345678910111213141516Ka.
KuljettajaARGBRARSAUSA-LMONBELESPSWEFRAGBRGERAUTNEDITAUSA-ICAN
Mario Andretti13244111221211192,25
Ronnie Peterson3111677245121254,07
Niki Lauda5101333633431234574,69
Carlos Reutemann24911238881244112115,63
Gilles Villeneuve76828457913151152436,81
John Watson42110529721951087746,94
James Hunt623766414414887106197,75
Jody Scheckter1512510959673471591128,06
Jean-Pierre Jabouille613121011101112939392210,00
Alan Jones14818810111891466151163510,13
Jacques Laffite8141414151410111077568101010,19
Riccardo Patrese187914885125141613121210,93
Patrick Depailler101112125131212131013131216121311,81
Patrick Tambay9541111141562011141419181712,53
Emerson Fittipaldi1771515201515131511106101313612,56
Jean-Pierre Jarier1116171923268115,13
Didier Pironi231913221323131716191691714161816,75
Hans-Joachim Stuck189301720242020182423181714818,67
Derek Daly262815191618191519,50
Bruno Giacomelli212216192019,60
Vittorio Brambilla122720172412161819252021222319,71
Bobby Rahal202020,00
Clay Regazzoni1615282022182216171725222815172320,06
Jochen Mass1320161621161719252622283020,69
Nelson Piquet212026241421,00
Rolf Stommelen211819171924212817222721,18
René Arnoux2719182623211621,43
Jacky Ickx1622212721,50
Brett Lunger2413192324262624241721212422,00
Danny Ongais212322,00
Héctor Rebaque2522222021292118182025232622,31
Keke Rosberg2427232622192524152122,60
Lamberto Leoni2217292423,00
Rupert Keegan19242318252325232727292524,00
Harald Ertl23242624,33
Arturo Merzario202526212522272328272722262524,57
Beppe Gabbiani272425,50
Eddie Cheever26262525,67
Emilio de Villota2727,00
Michael Bleekemolen2927252827,25
Divina Galica272827,50
Alberto Colombo282828,00
Carlo Franchi2828,00
Geoff Lees2929,00
Tony Trimmer3030,00
Hans Binder3030,00

Esikarsinnat

Kilpailu12345678910111213141516Ka.
KuljettajaARGBRARSAUSA-LMONBELESPSWEFRAGBRGERAUTNEDITAUSA-ICAN
Riccardo Patrese111,00
Bruno Giacomelli412,50
Nelson Piquet?523,50
Keke Rosberg5325??454,00
Brett Lunger475?5?234,33
René Arnoux534?64,50
Rolf Stommelen221?8964,67
Héctor Rebaque666???14,75
Arturo Merzario387???35,25
Harald Ertl?745,50
Derek Daly846,00
Alberto Colombo77,00
Danny Ongais787,50

F1-ruutu / Kausi 1978