| 1971 | 1973 |

Kuljettajien sijoitukset 1972

Kilpailut

Pistesarja 9–6–4–3–2–1. Yhteispisteisiin viisi parasta tulosta kuudesta ensimmäisestä kilpailusta ja viisi parasta tulosta kuudesta viimeisestä kilpailusta.

Kilpailu123456789101112Pist.
KuljettajaARGRSAESPMONBELFRAGBRGERAUTITACANUSA
Emerson FittipaldiK213121K1111K61
Jackie Stewart1KK41211'7K1145
Denny Hulme21K15375K233339
Jacky Ickx3822K11K1KK12527
Peter RevsonK357334218'23
François CevertK9KL24K109KK215
Clay Regazzoni4123KK2KK5815
Mike HailwoodKKK46KK4217'13
Ronnie Peterson65K11957'3129H'412
Chris AmonK15K6634155K61512
Jean-Pierre BeltoiseKK1K1511988KK9
Mario AndrettiK4K764
Howden Ganley9LKK8v461110K4
Brian Redman595K4
Graham HillK61012K10K6K58114
Carlos Reutemann7K13128KKK4K3
Andrea de AdamichKL47K14K1314KKK3
Carlos Pace176175KKLLK9'K3
Tim Schenken5K8KK17K1411K7K2
Arturo Merzario6121
Peter GethinKLKKKvK136KK1
 
Wilson Fittipaldi79K812'7KKKK0
Niki Lauda117K1612K9K1013H'L0
Patrick DepaillerL70
Helmut Marko1014810K0
Mike Beuttlerx13K19'138K10L130
Henri Pescarolo81111KLvKKvx13140
Dave WalkerH'109'141418'KKKK0
Jody Scheckter90
Rolf Stommelen13K10111610K15'0
Reine WisellKKKKK12K100
Sam Posey120
Nanni GalliK13KKK0
John Love16'0
Skip BarberL160
Alex Soler-RoigKK0
Dave CharltonKxKK0
Jackie OliverK0
Derek BellvKxvK0
François MigaultvK0
John SurteesKv0
Bill BrackK0
William Fergusonv0
Vern Schuppanv0
K ja ' = keskeytys, – = ei osallistunut, L = ei luokiteltu, H = hylkäys, x = karsiutuminen, v = vetäytyminen, paalupaikka, nopein kierros

Aika-ajot

Kilpailu123456789101112Ka.
KuljettajaARGRSAESPMONBELFRAGBRGERAUTITACANUSA
Jackie Stewart214834233513,27
Emerson Fittipaldi5331182316493,83
Clay Regazzoni62832724764,70
Jacky Ickx87124411918124,83
Denny Hulme452732111075235,08
Peter Revson312117348125,67
Mario Andretti9657107,40
Jody Scheckter88,00
Chris Amon121366131178621078,42
Carlos Reutemann115917106511958,80
François Cevert781212571252014649,33
Mike Hailwood415118107161291410,60
Ronnie Peterson10991514984112432611,83
Jean-Pierre Beltoise11746246132116201813,27
Patrick Depailler161113,50
Jackie Oliver1414,00
Tim Schenken11101813215512822133114,08
Reine Wisell171016181710161615,00
Arturo Merzario92215,50
Howden Ganley1316202015v181017141716,00
Andrea de Adamich14201318101220201321151916,25
Carlos Pace241624111113111818181516,27
Peter Gethin181821517v161612122816,30
Wilson Fittipaldi1421181422211515111316,40
Brian Redman1013192416,50
Helmut Marko19231723617,60
Graham Hill16142319162021151413172717,92
John Surtees19v19,00
Henri Pescarolo152219919v2692626212219,45
Rolf Stommelen251725201525141719,75
Dave Walker2019241412221523193019,80
Skip Barber222021,00
Nanni Galli241918232321,40
Alex Soler-Roig212221,50
Niki Lauda22212522252119242220192522,08
Dave Charlton1725242623,00
Bill Brack2323,00
Sam Posey2323,00
Mike Beuttler2623222323272425242123,80
François Migault272526,00
John Love2626,00
Vern Schuppan2626,00
Derek Bellv2527252926,50
William Fergusonv

F1-ruutu / Kausi 1972